33. RİTMİK CİMNASTİK DÜNYA ŞAMPİYONASI İZMİR’İN ARDINDAN - 2014-10-22

           İki yıldır her yönü ile hazırlandığımız 33. Ritmik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nı 21-28 Eylül tarihleri arasında İzmir’de organize ettik. 58 ülkeden 300 ü aşkın sporcunun yarıştığı organizasyon en çok katılımlı dünya şampiyonası olarak tarihe geçti. Gerçekleşen organizasyon Bireysel ve Grup olmak üzere 2 ayrı dünya şampiyonası niteliğinde idi. Camiamızın organizasyon yeteneğinin ön plana çıktığı müsabakalarda gerek delegasyonlardan, gerekse uluslararası federasyon yetkililerinden alınan teşekkürler ve şükranlar bizi fazlasıyla mutlu etmiştir.

             Daha önce katılım sağlanmış Dünya Şampiyonaları dikkate alındığında ülkemizdeki Ritmik Cimnastiğin gelişim gösterdiği açıktır. Özellikle Grup Dünya Şampiyonası’na ilk defa katılım sağlanmıştır. Ancak bu müsabakada sportif açıdan ülkemizin başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Müsabaka esnasında yaşanan sakatlıklar milli takımımızın moralini bozmuş ve alınacak büyük başarılara engel olmuştur. Temel anlamda Ritmik Cimnastikte de Olimpiyatlardan söz edilmeye başlanmıştır. Ülkemizi temsil eden bireysel ve grup sporcularımız bu müsabakalara büyük özverilerle hazırlanmışlardır. Bu nedenle gerek sporcularımıza ve antrenörlerine, gerek teknik kurulumuza ve gerekse sporcularımızın ailelerine teşekkürü bir borç olarak görmekteyiz. Özellikle ailelerin, küçük yaşta başlanan sporumuzda üstlendikleri roller çok önemlidir.

              Organizasyonun hazırlık aşamasında hem Uluslararası Cimnastik Federasyonunda hem de ülkemizde bazı taraflarda müsabakaların organize edilemeyeği ve başka bir ülkeye verilme ihtimali üzerine birçok görüş belirmiştir. Ancak 2 yıllık süre içerisinde yapılan özverili çalışmalar ile Dünya Şampiyonası tarihin en iyi organizasyonlarından biri olarak adlandırılmaktadır. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilmekteyiz.

             Dünya Şampiyonasının organizasyonu sayesinde birçok kazanç elde edilmiştir. Bunlardan belki de en önemlisi Atatürk Spor Kompleksi içerisine, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan Cimnastik Salonlarıdır. Bu salonlar Artistik, Ritmik ve Trampolin branşlarında TOHM projesi kapsamındaki milli sporcularımıza hizmet vermek amacıyla federasyonumuza tahsis edilecektir.

             Federasyon Başkanımıza, Uluslararası Cimnastik Federasyonu Yönetimi, katılımcı kafileler, Ritmik Cimnastik otoriteleri ve özellikle Uluslararası Cimnastik Federasyonu Başkanı Sayın Bruno GRANDI'nin teşekkür etmesi camiamız adına bizi mutlu etti.

            Federasyonumuz 33. Ritmik Cimnastik Dünya Şampiyonasını alnının akıyla organize etmiştir. Organizasyon yeteneğimizi ve Türk halkının misafirperverliği en üst düzeyde sergilenmiştir. Bu bağlamda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlar ile görevlilere teşekkür eder, saygılar sunarız.