Hedef kota değil madalya! - 2015-10-01 09:10:03

Bolu Murat Canbaş Cimnastik Salonunda cimnastikcilerin çalışmalarını izleyen Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon olarak çalışmaların belirlenen hedefler doğrultusunda gittiğini söyledi.

Bütün planların üst düzey sporcularla olimpiyat kotası almak üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Çelen, "Olimpiyat kotası almak için 1,5-2 ay gibi kısa bir süremiz kaldı. Bu hafta İstanbul'da Boğaziçi Turnuvasını düzenledik. Özellikle artistik cimnastik kadın ve erkek branşlarında olimpiyata yakın oluğumuzu gördük" diye konuştu.

Çelen, 2020 yılında yarışacak olan sporcuları Boğaziçi Turnuvası'nda gördüklerini anlatarak, 2020 yılında yapılacak olan yarışmalara ülkenin takım olarak gideceğini kaydetti.

Federasyon olarak bir hedeflerinin olduğunu belirten Çelen, "Bizim hedefimiz, bir kadın ve bir erkek sporcu ile olimpiyat kotası almaktı. Olimpiyatlara 2 kişi ile gitmeyi hayal ediyorduk. Çok büyük sakatlık olmadığı müddetçe 2 olimpiyat kotası alacağız gibi görülüyor. Aday sporcularımız kendine güveniyor ve antrenörlerimiz hazır" şeklinde konuştu.

Bu hedefleri çok kısa bir süre için koyduklarına değinen Çelen, "Türk Cimnastik Federasyonu'nun hedefi artık olimpiyatlara katılmak değil, olimpiyatlardan madalya almak. Olimpiyatlara cimnastik bir tane kota belirliyor. Diğer disiplinlerdeki gibi puan toplayarak değil. Çok büyük bir sakatlık olmadığı müddetçe bir erkek ve bir kadın olimpiyat kotası alacağımızdan eminiz" ifadelerini kullandı.

Çelen, sporcuların başarılarının diğer sporcular üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu anlatarak, güreşte alınan madalyaların bütün federasyonlardaki sporcuları da tetiklediğini belirtti.

Haber Kaynağı:

 

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR