Mersin, dünyanın en iyi cimnastikçilerini ağırlayacak - 2015-12-23 11:45:50

2016 Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nın bir ayağı 1-3 Temmuz'da Mersin'de yapılacak.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Dünya Cimnastik Federasyonu'nun 2016 Artistik Dünya Kupası'nın bir ayağının Mersin'de yapılması kararını verdiğini söyledi.

Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cimnastikte güzel bir haber aldıklarını, 1-3 Temmuz'da Mersin'de, Akdeniz Oyunları vesilesiyle yapılan salonda Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nın bir ayağının düzenleneceğini, verilen kararın kendilerini çok sevindirdiğini ifade etti.

Dünyanın en iyi sporcularının Türkiye'ye geleceğini vurgulayan Çelen, "Mersinlilerle birlikte tüm Türkiye, cimnastik şölenini, seyrini hep beraber yaşayacağız. Bunun bir artısı da sporcularımız dünyanın en iyi sporcularını kendi salonlarında görecekler ve onların yaşantılarını da takip edebilecekler. Bu da ülkemizin cimnastikte gelmiş olduğu noktayı gösteriyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Dünya Kupası organize edecek hale geldiğini vurgulayan Çelen, alınan bu güzel haberle de bunu tescillemiş olduklarını dile getirdi.

Dünya federasyonuyla yaptıkları görüşmelerin, yönetim kurulunun Türkiye'yi ziyaret etmesinin, salonlarda yapılan incelemelerin ve Türkiye'nin organizasyon kabiliyetini görmelerinin büyük etki yarattığını anlatan Suat Çelen, "Sporcularımızın Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonalarında başarılar elde etmesi, bununla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın çok ciddi desteğinin olduğunu, bizim arkamızda olduğunu görmeleri bu Dünya Kupası'nı ülkemize getirmemizin en büyük etkeni oldu" şeklinde görüşlerini aktardı.

- "Federasyon ve ülkemiz için çok önemli bir başarı"

Federasyon başkanı Çelen, her şeyin ikili ilişkilerle yürüdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:


"Mersin'de önümüzdeki yıl dünyanın en iyi sporcularını ülkemize getirmek için çaba sarf edeceğiz. Bulgaristan, Slovenya var. Tarih ayarlanması konusunda bu ülke federasyon başkanlarıyla görüşme halindeyiz. Özellikle Asya ve Amerika'dan gelen sporcuların Avrupa kıtasını terk etmeden şampiyonaları bir dizi sıra ile yapıp gitmesi için tarih planlaması yapılıyor. Biz istediğimiz tarihi gerçekleştirdik. Bizim için tarih çok önemli. Bu organizasyon 2016 Olimpiyatları öncesi olacak. Ondan sonraki dönemde Dünya Şampiyonası'ndan önceki bir tarihe almış olduk. Dünya Şampiyonası'ndan önce yapılan organizasyon olmadığı için dünyanın en iyi sporcularının bu Dünya Kupası'na katılmasına sebep olacak diye düşünüyorum. Bu da federasyon ve ülkemiz cimnastiğinin gelişmesi açısından çok önemli bir başarı."

Haber Kaynağı:

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR