Kamuoyuna Duyuru (Pilates) - 2020-08-21 07:00:31

KAMUOYUNA DUYURU

 

Son zamanlarda doğrudan veya CİMER kanalıyla Federasyonumuza ulaşan bilgi ve belgelerden, artan oranlarda, hiçbir yetkiye sahip olmayan kişi veya derneklerce çeşitli kademe PİLATES için eğitmenlik sertifika programları düzenlenme ilanları verilmekte, “onaylı veya uluslararası geçerli” ibareleri eklenerek aldatmanın boyutu genişletilmektedir.

Ülkemizde cimnastik branşlarında resmi olarak;

  • BİR İŞYERİ AÇABİLMEK İÇİN (SALON-STÜDYO) O BRANŞTA EN AZ 2. KADEME BELGEYE SAHİP BİR ANTRENÖRLE SÖZLEŞMEYE SAHİP OLMAK

  • AÇILMIŞ İŞYERİNDE ÇALIŞABİLMEK İÇİN DE O BRANŞTA EN AZ 2. KADEME BELGEYE SAHİP OLMAK

   ZORUNLUDUR VE BU BELGELER SADECE TÜRKİYE CİMNASTİK FEDERASYONU TARAFINDAN VERİLMEKTEDİR.

 

Geçerli belgelerin tamamı için kurs kayıtları e-devlet üzerinden yapıldığı ve başarılı olunarak alındığında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Bilgi Sistemine otomatik kaydolduğu için bu kurslar dışında alınacak hiçbir belge geçerli olmamaktadır. Art niyetli kişi ve oluşumların haksız kazanç elde etmemesi için bunlara itibar edilmemesi çok önemlidir.

Konu ile ilgili doğru bilgiler 81 ilimizde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimizden, İl Temsilcilerimizden ve Federasyonumuzun (0312) 284 00 65 nolu telefonundan alınabilecektir.

Bakanlıkça onaylanan yeni talimatlara göre BESYO mezunu olup temel eğitim derslerinden muaf olanlar için kurslarımız gelecek hafta planlanıp ilan edilecek, diğer kurslarımız Gençlik ve Spor Bakanlığınca temel eğitim dersleri için yapılacak genel sınavı müteakip başlatılacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

 

CİMNASTİK FEDERASYONU BAŞKANLIĞI 

Pilates Eğitmenlik Belgesi Dikkat

 


 

KARARIN ORTAYA KOYDUĞU GERÇEK

Özetle; Tahkim Kurulunun oluşum ve görevlerini belirterek: “Bu Kurul sportif federasyonlar arasındaki ihtilaflar için hakemlik yapar. Oysa Pilates Federasyonu sportif bir federasyon değil tüzel kişiliğe haiz spor dışı bir dernek üstü oluşumdur. Bu nedenle mahkeme kararı Tahkime bırakmayıp kendisi vermelidir.” şeklinde çıkan Yargıtay İlamı'nı aşağıda bilgilerinize sunarız.

Karardaki tek gerçek Yüksek Yargının Uluslararası Pilates Federasyonunu “spor dışı oluşum” olarak belirtmesidir.

Türkiye Cimnastik Federasyonu olarak, her zaman söylediğimiz gibi; Uluslararası Pilates Federasyonunun verdiği belgelerin Resmi İşlemlerde hiçbir meşruiyeti yoktur.

Cimnastik Federasyonu Başkanlığı

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR