Değerli Cimnastik Ailesi - 2020-09-14 10:59:04

Değerli Cimnastik Ailesi

Bir önceki yazımıza duydukları memnuniyeti gerek arayarak, gerek ise sosyal medya aracılığıyla dile getiren tüm dostlarımıza teşekkürlerimi ileterek yazıma başlamak istiyorum.

Bu yazımda, sizlere Ritmik Cimnastik ve Parkur branşlarımızdan bahsedeceğim.

Öncelikle Ritmik Cimnastik branşımızda son yıllarda nasıl bir çıkış yakaladığımızı ve camia olarak hedeflerimizin ne kadar yükseldiğini bilmenizi isterim. Aslında beni en çok mutlu eden nokta, artık camia olarak hedefe giden yolda aynı ortak dilde buluşup, aynı bakış açısı ile hedeflerimize kitlenmemizdir.

Yaptığımız seminerlerde ilk defa Olimpiyat ve Dünya Şampiyonalarına dair düşüncelerimi ve hayallerimi dile getirdiğimde, ailemizin her bir ferdinin sahip olduğu ‘‘imkansız’’ düşüncesinin bugün yıkılıp, yerini bizleri bu hedefte daha da çok heyecanlandıran projelere bırakmış olmasının bizim için değeri paha biçilemezdir. Bununla birlikte, son zamanlarda teknik kurullarımızdan aldığımız analiz ve raporlar göstermektedir ki, hedeflerimiz bir hayal olmaktan çıkıp, kaçınılmaz bir gerçeğe dönüşmüştür.

Bu dönüşüm ve gelişim sürecine katkı veren, görevleri biten ve ya hala  devam eden, her daim camiamızın her noktasında gönülden hizmet eden herkese teşekkür ederim.

Özellikle Rusya’da yapılan eğitim kongresine katılan temsilcilerimizin sahip oldukları bilgi birikimleri, sordukları sorular ve sürece verdikleri katkılar, hem Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG) Başkanının hem de FIG Ritmik Cimnastik Teknik Kurul Başkanının dikkatinden kaçmamıştır. Eğitim Kongresi’nin ardından FIG Başkanı şahsımı arayarak, teknik kurulumuzun başarma heyecanı ile sorgulayan bir yapıya sahip olduğunu ifade etmiştir. Hedeflerimize inanmış bir camia olduğumuzun göstergesi olan bu dönütlerden dolayı, teknik kurullarımızı bir kez daha kutluyorum.

Pandemi öncesinde formunun zirvesinde ki Grup Milli Takımımız Moskova ve Miss Valentine Grand Prixlerde gösterdiği yüksek performanslar ile bizleri gururlandırmıştır.

Moskova Grand Prix’de notlarımızı 26,600 puana ardından Miss Valentine Grand Prix’de notumuzu 28,000 puana yükselterek kendi en yüksek puanımıza ulaştık. Çıtayı daha da yükselterek 29,000’ları 30,000’ları hedefliyoruz.

Moskova Grand Prix’te Avrupa Kıtasında ki en büyük rakiplerimizden 2019 Dünya Şampiyonası 12.si Finlandiya’yı geride bırakmamız; Miss Valentine Grand Prix’te Avrupa Şampiyonası güçlü rakiplerimizden Estonya ve 2019 Dünya Şampiyonası 10.su Amerika’yı geçerek elde ettiğimiz Bronz Madalya; Takımımızın dünya klasmanında bir takım olduğunun en büyük göstergesidir.

 

2019 ve 2020’de en güçlü rakibimiz Avrupa Şampiyonası ev sahibi Ukrayna haricinde tüm rakiplerimizi farklı yarışmalarda geride bıraktık. Artık, Ritmik Cimnastik Dünya Platformunda Türkiye’ye Olimpiyatlar için kota mücadelesi veren bir ülke olarak bakılıyor. Takımımız Avrupa’nın en iyi 8 takımı içinde yer alabilecek potansiyele sahiptir. Hedefimiz, Avrupa Şampiyonası’nda tarihimizde ilk defa Büyükler Kategorisinde Grup Seride finallerde yarışmak ve Olimpiyat Kotası kazanmaktır.

Bireysel Olimpik Kadro sporcumuz Kamelya Tuncel’in 19,800 puanla kendi en yüksek notunu alarak Miss Valentine Grand Prix’te labut aletinde finallere kalması yine bizleri gururlandırmıştır.

Hedefini 20,000 puan üstüne çeken sporcumuz Deriugina Cup Grand Prix’te top ve labut aletleriyle 21,900 ve 21,850 puan alarak bizleri heyecanlandırmış, çember-top-labut kurdele aletlerinde finallere kalarak bizleri gururlandırmıştır. Finallerde elde ettiği bir 5.lik, iki 6.lık ve bir 7.lik ile başarılı bir performans sergileyen sporcumuz yüksek motivasyon ile Avrupa Şampiyonası hedefine kilitlenmiştir.

Avrupa Şampiyonası’nda ilk 24 sporcu içerisinde yer alabileceğini bizlere geçen yıl göstermiş olan sporcumuzla şimdiki hedefimiz kota kazanmış 13 sporcudan sonra ki 4 sporcu içerisinde yani ilk 17’de yer almak, Dünya Kupalarında Kota Mücadelesine devam etmek ve Olimpiyat kotası kazanmaktır.

Sporda her şey mümkündür ve Avrupa Şampiyonası hazırlık sürecini yüksek motivasyon ve adanmışlıkla sürdüren sporcu, antrenör ve hakemlerimize güvenimiz ve desteğimiz tamdır.

Gelelim Avrupa şampiyonası hazırlıklarına…  Sporcularımız Ankara ve Mersin’de planlanan programlar dahilinde çalışmalarını sürdürmektedirler. Elbette bu süreçte, sahip olduğumuz en büyük şansımız dünyaca ünlü antrenörümüz Kamelya Dunavska’dır; kendisi bu sürece en büyük katkıyı vermiş kişidir. Kendisinin bizimle çalışma isteği devam ettiği sürece, tecrübeli antrenörümüzle çalışmalarımıza devam edecek, uzun vadeli planlarımızla, kurmak istediğimiz sistemi hayata geçireceğiz.

Olimpiyat Oyunlarına giden yolda, hem bireysel hem de grup sporcularımızla her daim ilgilenen, sporcu aileleriyle toplantılar yapan, sporcularımızı, antrenörlerimizi çok yakından takip eden Başkanvekilimiz Emre Bağcı’ya ve Asbaşkanımız Derviş Çatalbaş’a özellikle teşekkür etmek isterim.

Elbette Grup Milli Takım çalışmalarında, en büyük özveri sporcularımız ve onların aileleri tarafından sergilenmiştir. Özverilerinden dolayı kendilerini kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Artistik Cimnastik minderlerinde yapılan çalışmalardan bugüne bakıldığında, 2012’de göreve geldiğimiz yıllarda alınan bireyselde  9.000 – 10.000, grupta ise 12.000  puanlardan bugün sırasıyla 21.900 ve 28.000 puanlara gelmiş  olan bir Federasyonun  Başkanı olarak, geleceğimizin ne kadar parlak, başarılı olacağına dair en ufak bir şüphem yoktur.

Türkiye Cimnastik Federasyonu’nun hedefi; Olimpik olan her branşta Olimpiyat Oyunlarına katılıp, hepsinde madalya kovalamaktır. Bu bilinç ile kendimizi geliştirmeye ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

Bu yazımda Parkur branşımızda elde edilen başarılarımıza yer vermeyi planlıyordum. Fakat branşın doğuşu, gelişimi ve braşta almış olduğumuz başarıların her biri ayrı ayrı önem arz eden noktalar olduğundan, bir sonraki yazımızda değinmek istedim.

Parkur branşımızı ele alacağımız bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Suat ÇELEN
TCF Başkanı

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR