Değerli Cimnastik Ailesi (01 Nisan 2021) - 2021-05-31 12:22:41

Değerli Cimnastik Ailesi,

Son bültenimizde Avrupa Şampiyonalarında elde ettiğimiz başarılardan duyduğum memnuniyeti ve gururu ifade etmiştim. Hala etkisini sürdüren pandemi nedeniyle birbirimizden uzak olsak da tüm camiamızın mutluluğunu hissettik. Şunu çok iyi biliyoruz ki gelen her başarıda camiamızın hayalleri ve inanmışlığı var.

Elbette hala yapacak çok işimiz olduğunun bilincindeyiz. O yüzden çalışmaya, daha iyisi için plan, program ve projeler üretmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte katılacağımız uluslararası organizasyonları kalıcı başarımızı tesis etme ve bir cimnastik ülkesi olma misyonunu yerine getirme noktasında çok önemsiyoruz. Ancak ifade ettiğim gibi her zaman daha iyisi için çalışmasak bugün bulunduğumuz noktaya da gelemezdik.

Bu yüzden gelecek adına tüm Türkiye’yi kapsayacak büyük bir projenin hazırlıklarını sürdürüyoruz. 81 ile yayılan cimnastik için artık her bölgede ikişer tane Sporcu Eğitim Merkezi projemiz var. Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi sayısını da arttırmayı planlıyoruz. Sporcu Eğitim Merkezi’nden Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi’ne, oradan da Antalya’da inşaatı devam eden Olimpik Merkezimize sporcu taşınan bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu sistem kulüplerimizi de ön plana çıkaracak ve onlara avantaj sağlayacaktır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürdüğümüz bu projenin ayrıntılarını en kısa sürede camiamızla paylaşma hazırlığı içindeyiz.

Antalya’nın dünya cimnastiği açısından önemli bir lokasyon haline gelmesini önemsiyoruz. Bu yüzden 2023 yılında Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan kentte aynı yıl yapılacak olan Aerobik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’na da talip olduğumuzu camiamızla paylaşmak isterim. Umarım olumlu sonuçlanır ve Aerobik Cimnastik Avrupa Şampiyonası ev sahipliği Türkiye’ye verilir. 1-3 Mayıs tarihlerinde Kemer’de düzenleyeceğimiz 1. Aerobik Cimnastik Antalya Kupası ve yılın ikinci yarısında yapmayı planladığımız trampolin cimnastik organizasyonumuz Orange Cup; Antalya’yı cimnastik ve organizasyon şehri yapma noktasında önemli bir adım olacak. Aerobik cimnastikte elde ettiğimiz başarıların ardından 1. Aerobik Cimnastik Antalya Kupası bu branşta geldiğimiz noktayı bir kez daha gösterecektir.

Son yıllarda gelen uluslararası başarılarımızın sonucunda Vestel ile karşılıklı sağlayacağımız faydaları görüştük ve bir anlaşma sağladık. Bu anlaşmayla Vestel; Federasyonumuzun resmi sponsoru, ritmik cimnastik branşımızın ise ana sponsoru olmuştur. Sporcularımızın motivasyonunu arttıracağına inandığım bu anlaşmanın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için çekilen reklam filminin televizyon ve dijital mecrada 30 milyonu aşan erişimi bizleri çok mutlu etti. Bu tanıtım faaliyetleri cimnastiğin yayılmasını sağlayacaktır.

Bildiğiniz gibi Uluslararası Cimnastik Federasyonu Başkanı Morinari Watanabe’yi Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası devam ederken Mersin’de ağırlamıştık. Aradan bir ay gibi kısa süre geçtikten sonra bu kez İstanbul’u ziyaret etti. Dünya cimnastiğinde geldiğimiz noktaya dair çok güzel izlenimler edindiğim bu görüşmeyi gelecek yazımda sizlerle paylaşacağım.

Tüm camiamızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sağlıcakla kalın…

 

Suat ÇELEN
Federasyon Başkanı

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR