Değerli Antrenörlerimiz - 2017-06-05 10:19:20

Değerli Antrenörlerimiz;

       Spor yapılarının en önemli ögesi şüphesiz ki antrenörlerdir. Özellikle spora başlama yaşının üç yaşa kadar indiği branşımızda antrenörün ne denli önemli olduğu aşikârdır.

       Ben bu sayıdaki yazımı siz değerli meslektaşlarım olan antrenörlere yazmak istedim. Öncelikle benim bugünlere gelmemde emeği geçen antrenörlerime tek tek teşekkür etmem gerekir. Üzerimde her birisinin emeği çok fazladır ve bu vesile ile özellikle Mehmet AKTAŞ hocama Allah'tan rahmet dilerim. Umarım mekânı cennet olur.

       Hatırlar mısınız? "Benim hayallerim, antrenör arkadaşlarımın gerçekleri olsun" demiştim. Benim antrenörlük yaptığım dönemlerde gördüğüm eksiklikleri ve yapılması gerekli olan birçok projeyi başkan olduktan sonra hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Burada beni en çok mutlu eden, artık 81 ilde antrenör olması ve çalıştırılmasının da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri suretiyle zorunlu hale gelmesidir. Bu bizim ailemiz için tahmin edilemeyecek kadar önemli bir gelişmedir. Tam burada cimnastiği önemseyen ve bu talimatları veren Gençlik ve Spor Bakanlığı'na teşekkür etmem gerekir. Çünkü cimnastiğin bütün sporların temeli ve bütün Federasyonlara sporcu anlamında fabrika görevini üstlenmekte olduğunu anlattığım zaman tereddüt etmeden talimat verenlerin hakkını teslim etmemiz gerekir.

       Başkanım "cimnastikten anlamayan birçok kişi antrenör oldu" dediğinizi duyar gibiyim. Bu antrenörlerimizin kabahati değildir. Burada üniversiteler ve eğitim talimatları vb. gibi başka parametreler devreye girmektedir. Burada Federasyonumuza düşen görev, genişleyen camiamızdaki antrenörlerimizin eğitimini sağlamaktır.

       Büyümekten korkmamalıyız. 36 yıl önce cimnastiğin Bolu'da bir beden eğitimi öğretmeni tarafından başlatıldığını unutmamak gerekir. Ben inanıyorum ki bu kadar antrenör ve sporcuya sahip Türkiye gelecekte bir cimnastik ülkesi haline gelecektir ve bu süreyi daraltmak bizlerin elindedir.

       Buradan antrenörlere önerim mesleğinize saygılı olup, disiplinli çalışmanız ve Federasyonumuzun koymuş olduğu hedefler doğrultusunda sporcularınızı çalıştırmanızdır. Tabii ki cimnastiğin çok hızlı gelişmekte olduğunu ve sizlerin de bu hıza ayak uydurmanız gerektiğini unutmamak lazım. Asla "Ben biliyorum" dememeniz gerekir. Yetiştiğiniz sporcularla uzun yıllar beraber olacaksınız ve onların gözünüzün önünde nasıl hızlı büyüdüklerini göreceksiniz. Sizlerden ricam; onlarla beraber büyümeniz ve sporcunuzun bir birey olduğunu asla unutmamanız olacaktır. Sporcunuzun sizi örnek aldığını, geleceğin antrenörü ve geleceğin yöneticisi olacağını aklınızdan çıkarmayınız.

       Başarı:  disiplinli ve istikrarlı bir şekilde çok çalıştığınız zaman gelecektir ve kazanılan başarı da sporcunuzla birlikte gidecektir. Kalıcı olan aranızdaki bağ ve saygıdır. Şüphesiz ki bu da sizin en büyük zenginliğinizdir.

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR