Değerli Hakemlerimiz - 2017-10-09 06:22:44

Değerli Cimnastik Hakemlerimiz,

Sporun, özellikle de branşımızın en önemli unsurlarından biri kuşkusuz hakemlik müessesidir. Cimnastik hakemliğinin ne kadar zor ve sorumluluk gerektirdiğini 8 yıl uluslararası hakemlik yapmış birisi olarak çok iyi bilmekteyim. Sporcuların tüm seviyedeki uluslararası yarışmalarda elde ettikleri başarılarda hakemlik faktörünün, ikili ilişkilerin ne kadar önemli olduğu aşikârdır.

Federasyon Başkanlığına ilk geldiğimizde hakemlikle ilgili öncelikle değiştirdiğimiz kurallardan ilki ülkemizi Akdeniz, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat gibi büyük Şampiyonalarda temsil etmiş sporcuların, seçme sınavlarının kazanılması koşulu ile doğrudan uluslararası sınavlara girme hakkının yıllarca beklemeden verilmesiydi. Bu kararın alınmasının temel sebebi, üst düzey sporcularımızı uluslararası arenada yüzleri ve isimleri unutulmadan kazanmaktı.

Göreve geldiğimiz günden beri üzerinde durduğumuz ikinci önemli konu ise hepinizin de bildiği gibi görev ücretleriydi. Tüm imkânlarımızı zorlayarak görev ücretlerinin arttırılması konusunda verdiğimiz çaba karşılığında ücretlerin iyileştirilmiş olmasının hepimiz tarafından takdir edildiğini bilmek, bu konuda atacağımız adımlar konusunda bizi cesaretlendirmektedir.

Sayılı cimnastik ülkesinde bulunan, yıllarca özlemini duyduğumuz ve tamamen kendi yazılımcılarımızla hayata geçirdiğimiz “Elektronik Puanlama Sistemi - Turkish Scoring System (TSS)” ile yarışmalarımızı düzenlemeye başlamamız, yabancı ülkelerde düzenlenen Dünya Kupalarında sorunsuz bir şekilde yazılımımızın kullanılması, hepimiz için büyük bir övünç kaynağı olmuştur. Teknik güncellemelerin ve geliştirmelerin gerektiği zamanlarda yapılarak her geçen gün bir marka haline gelmesini beklediğimiz Elektronik Puanlama Sistemi’nin tüm camiamıza hayırlı olmasını dilerim.

Federasyonumuzun ve sporcularımızın hedefleri büyüdü buna benzer şekilde sizlerinde hedeflerinin büyümesi artık kaçınılmaz bir gerçek oldu. Ülkemizin hakemlikte en üst seviye olan 1. kategori hakemlere ihtiyacı vardır. Ben sizlerin içerisinde, tüm branşlarımızda bu ihtiyacımızı bir sonraki dönemde karşılayabilecek ve bizleri onurlandıracak hakem arkadaşlarımın olduğunu biliyorum. Bu vesileyle, kendisine bu hedefi koymuş olan tüm hakem arkadaşlarıma kendilerini yabancı dil konusunda geliştirmelerinin büyük önem arz ettiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Son yıllarda cimnastik branşlarımız tüm illerimize yayılmıştır. Dolayısıyla illerde hakem ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyacımızı karşılamada gerekli adımların atılması için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında alınacak bir madalya için federasyonumuzda çalışan her bir kişinin emeği olduğunu unutmamak gerekir. Ancak bu başarılarda hakemlerimizin yaptıkları çalışmaların her zaman çok önemli olduğunun da hiçbir zaman unutulmaması gerekmektedir.

 

Suat ÇELEN

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR