Değerli Cimnastik Ailesi - 2018-09-17 15:34:55

DEĞERLİ CİMNASTİK AİLESİ

Bir kez daha düşüncelerimi sizlerle paylaşma imkanı yakalamanın mutluluğu içindeyim.

Kapak kompozisyonunda bulunan, milli değerimiz İbrahim ÇOLAK ile antrenörünün yazdığı tarihe bizzat yerinde şahit oldum ve duygularımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Teknik kurulumuz Avrupa Şampiyonası öncesi bizimle paylaştığı Arstistik Erkek Milli Takımımızın hedef planlamasında bu başarının geleceğinin sinyalini verdiler. Bu heyecanla gittiğimiz Avrupa Şampiyonasında özellikle Artistik Erkek Milli Takımımızın ilk günkü yarışmalarında, takım olarak Avrupa’nın en iyi 5. ülkesi olarak finallere çıkması, Akdeniz Oyunlarında göstermiş olduğumuz başarının bir tesadüf olmadığını ve Olimpiyat yolunda ilk 12 takım arasına girebileceklerini bir kez daha tüm dünya ülkelerinin gözü önünde sergilediler.

Özellikle finallerde ilk 3 alet rotasyonu sonrasında birinci sırada olmamız tüm Avrupa ülkelerini çok ciddi bir şekilde etkilemiştir. Artık sporcularımızın her birinin marka sporcular arasında olduğunu görmek beni çok gururlandırdı.

Alet finallerinde tarihimizde ilk defa dört alette birden finale kalmamıza çok sevindiğimiz gibi basit hatalar ile kaçan finallere de çok üzüldük. Finallerde ise her birinde madalya kovalamamız bizleri olduğu gibi, eminim sizleri de çok heyecanlandırdı.

Sporcularımız serilerini ifa ederken eski bir sporcu olarak şunu söylemeliyim ki, izlerken yarıştığım günlerle kıyasladığımda daha çok heyecanlandığıma bir kez daha şahit oldum.

Özellikle tarih yazan sporcumuz İbrahim ÇOLAK serisine başladığında nefeslerimizi tuttuk. Seri sonundaki not açıklandığında Avrupa’da ilk defa alınan bronz madalyadan 10 yıl sonra gelen gümüş madalya ile tarihe not düşmüş olduk. Bu alınan madalya Türk cimnastiğinin önünü çok ciddi bir şekilde açmış ve Dünya Şampiyonasında da madalya alabileceğimizi göstermiştir.

Tabi, aldığımız madalyalara sevinirken kaçırdığımız madalyalara da üzülür olduk. Daha fazla madalyayla dönebilirdik. Ama buda bizi tecrübelendirdi. Artık her gittiğimiz yarışmada her sporcumuzun final ve madalya kovalaması Türk Cimnastiğinin geldiği noktayı göstermektedir. İnanıyorum ki gelecekte Türk Cimnastiği tüm disiplinlerimizde alttan yetişen sporcularımızla beraber dünya cimnastiğinde hak ettiği yeri alacaktır.

Geriye bakıp şöyle düşünüyorum da, beş yıl önce yönetime geldiğimizde 43. basamakta olan erkek takımımız 25. olmuş, bugün Dünyanın en iyi 12 takımı arasına girmeyi hedeflemekte. Genç erkek takımımız ise ilk 16 ülke arasına girerek, alet finallerini küçük puan farkları ile kaçırmışlardır. Bayan takımlarımız takım olabilmek için üçüncü sporcuyu bulamazken hem büyüklerde hem de gençlerde ikişer takımın çıkması ve özellikle genç bayanlarımızın takım pozisyonunda Avrupa’da 13. olması bizlere gelecek için umut vermiştir.

Aynı ivmelenme ile Olimpik disiplinlerimizden ritmik cimnastik ve trampolin cimnastikte hedefin Olimpiyatlara katılmak olduğunu bütün camia olarak görmekteyiz. Aerobik cimnastikte ise gençler kategorisindeki başarımız Dünya tarafından zaten konuşulmakta.

Ben burada öncelikle artistik erkek teknik kurulumuzu, milli takım antrenörü Yılmaz GÖKTEKİN’i, sporcumuz İbrahim ÇOLAK’ı ve Şavkar Cimnastik Spor Kulübü’nü yürekten kutluyorum. Aynı hedefler doğrultusunda hiçbir menfaat gütmeden bayrağımızı dalgalandırmak adına çalışan diğer teknik kurul üyelerimize de bir kez daha teşekkür ediyorum.

Branşımız o kadar çok seyir zevki olan bir branş ki, TRT’nin yapmış olduğu canlı yayın sonrası sporcumuz Türkiye’de en çok konuşulan kişilerin arasına girerek gündem yaratmıştır.

Bu bir ekip çalışmasının sonucudur ve bu ekip ruhu devam ettiği sürece daha büyük başarılar da gelecektir.

Cimnastik Tarihi boyunca en heyecanlandığım ve en gururlandığım yarışmalardan biri olan Glasgow Avrupa Şampiyonası’nda hissettiğim bu duygular bizi biz yapan değerlerdir. Başarımızdan sonra şahsımı kutlayan, mesaj gönderen ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

İbrahim ÇOLAK’ın almış olduğu bu madalya ve yazılan bu tarih, Türk Cimnastiğinindir. Bu başarının devamı diğer disiplinlerimizle de artarak gelecektir. Buna inancım tamdır.

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR