KAMUOYUNA DUYURU - 2016-03-26

Pilatesin spor dalı olmadığı ve Türkiye Cimnastik Federasyonu tarafından verilen belgelerin gerçersizliği talebi ile açılan dava 24 Mart 2016 tarihinde neticelenmiştir.

Dava sonucunda Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi davanın konusuz kaldığı ve karar vermeye yer olmadığı yönünde karar tesis etmiştir.

Hukuki Sürecin ilk aşamasını dahi beklemeden  “bilirkişi raporundaki görüşlere dayanarak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine davayı kazanmış taraf üslubuyla yazı yazma cesareti gösterenlere”  bu davanın sonucu önemli bir darbe indirmiştir.

Türkiye Cimnastik Fedeasyonu Pilates eğitmenlik belgesi verilmesinde tek yetkili kurumdur. Tükiye Cimnastik Fedeasyonu bilgisi dışında verilen hiçbir belge geçerlilik arz etmemektedir.

Adı ne olursa olsun kanunların uygulamasında ki boşluklardan yararlanarak ve cimnastik camiasının iradelerini fesada uğratmak suretiyle menfaat temin edenlere ve etmek isteyenlere Türkiye Cimnastik Federasyonu hukuki olarak her türlü yaptırımın uygulanması için mücadele etmekte olup, etmeye de devam edecektir.

Pilatesle ilgilenenlere tekrar sesleniyoruz: Türkiye’de Pilatesle ilgili kurs açma ve belge verme yetkisi sadece Cimnastik Federasyonuna aittir.  

 

Cimnastik Federasyonu Başkanlığı

 

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR