WATANABE IOC ÜYESİ OLDU - 2018-10-10

Uluslararası Cimnastik Federasyonu'nun haberine göre;

" Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) bugün yapılan 133. Oturumunda FIG Başkanı Morinari WATANABE yeni IOC Üyesi olarak seçildi ve yeminini etti. Üyeliği Uluslararası Federasyon’daki (IF) görevi ve FIG Başkanlığı ile bağlantılı hale getirildi. Oturum, 8 – 9 Ekim tarihlerinde, Gençlik Olimpiyatları Oyununa şuanda ev sahipliği yapan Arjantina’nın Buenos Aires kentinde yapıldı.

Seçilmesinin ardından, FIG Başkanı WATANABE; IOC Toplantısı’nda yeni IOC üyesi olarak seçilmenin onurunu derinden yaşıyorum. Bu seçim, Olimpik Hareket içerisinde Cimnastik Ailesinin bütünlüğünün ve rolünün anlaşıldığını gösteriyor. Bu durum, gittikçe yayılan Olimpik Değerlere daha çok katkıda bulunmak, spor aracılığıyla dünyayı daha iyi bir hale getirmek için bir fırsat niteliği taşıyor. Bu önemli görevi icra etmeyi dört gözle bekliyorum’’ dedi.

Olimpik Anlaşmaya göre, FIG Başkanı Watanabe, resmi yemininde, Olimpik Hareket’e hizmet etmek için elinden gelenin en iyisi yapacağına, her türlü politik ve ticari etkilerden uzak duracağına, herhangi ırksal veya dini hususlardan uzak duracağına ve ayrımcılığın her türlüsüne karşı savaşacağına söz verdi.

Seçim, IOC Yönetim Kurulunun Temmuz ayında aldığı Morinari  Watanabe’yi yeni IOC üyesi olarak seçilmesine dair resmi kararın ardından yapıldı.  Bugün resmi yemini eden 8 tane daha yeni üye vardı. Bu seçimle birlikte gelen 9 yeni üyenin ardından, IOC üyelerinin toplam sayısı 106’ya ulaştı.

Başkan WATANABE 1 Ocak 2017’den beri FIG’ın başkanlık koltuğundaydı. Uluslararası Cimnastik Federasyonunun 9. Başkanı olan Watanabe’den önceki başkan Bruno Grandi de aynı zamanda bir IOC üyesiydi."

Başaknımız Suat Çelen: " Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG), dün Buenos Aires'in ev sahipliği yapan Arjantin'deki toplantıda, IOC Üyesi olarak seçildi. Değerli dostum WATANABE'yi içtenlikle tebrik ediyor, ve teşekkür ediyorum. Cimnastik adına en üst düzeyde temsil edilmek çok önemli" dedi.

 

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR