5 Soruda Aljaz Pegan - 2018-10-23

Neden Hayatınızı Cimnastiğe Adadınız?

İlk başlarda kendimi Dünya şampiyonu ya da  Cimnastiğin içinde biri olarak görmüyordum. Cimnastiğe gitmemin tek sebebi kardeşimin de gidiyor olmasıydı. Ardından, yavaşça hobim olmaktan çıktı ve mesleğim haline geldi. Kendi mesleğinizden de bilirsiniz, bazen gitmek istersiniz bazen de gitmek istemezsiniz.

Ama son 10 yıl içerisinde gerçekten çok zevk aldım. Eğer enerjimi bu yönde sarf edersem, kazanabileceğimi biliyordum. İşte bu his, işler yolunda gitmediğinde bile toparlanmamı sağladı. Antrenmanda olduğunuz kadar yarışmada da iyi olduğunuzda, dünyada sizden mutlusu kalmıyor.

Cimnastiğe 33 yılımı verdim. Fark etmişsinizdir ki, cimnastik ailenizin bir parçası gibi. Şimdi de, tüm bu tecrübelerimi bu sporun gelişmesi için FİG ve cimnastikçilere adamak istiyorum.

Sporcu mu olmak daha zor yoksa Antrenör olmak mı?

Sporcuyken, sporcu olmanın antrenör olmaktan daha kolay olduğunu düşünürdüm. Şimdi ise bu şekilde olmadığını görüyorum. Sporcuya bir şey söylüyorsunuz ve anladığını düşünüyorsunuz. Ama işte öyle olmuyor. Sürekli tekrar tekrar açıklamak zorunda kalıyorsunuz. En sonunda anlıyorsunuz ki, bir bakıma sporcu olmak antrenör olmaktan daha kolaymış.

Bu Dünya Şampiyonasında Türk Erkek takımınızdan neler bekliyorsunuz?

Geçen sene güzel bir Dünya Şampiyonası yaşadık. Bu yılki Avrupa Şampiyonası ise neredeyse mükemmeldi. Amacımız önümüzdeki olimpiyatta yer almak.  Bu yıl ilk 24’e girmenin bizim için zor bir iş olacağını düşünmüyorum. Fakat bu adım yine de çok önemli, nerede olduğumuzu görmek istiyoruz.

Asıl amacımız ise, büyük bir hata yapmadan müsabakaları tamamlamak. Elbette hata yapacağımızı düşünmüyorum ama mümkün olduğunca az hata yapmak şimdilik bize yetiyor.

Onların gerçekten ama gerçekten iyi bir takım olduklarını düşünüyorum. Birlikte bir takım olarak mücadele etmeyi seviyorlar ve gerçek bir takım gibi bir duruşa sahipler. Bundan büyük gurur duyuyorum.

Hangi takımlar ve bireyler sizce madalya alacak?Çok fazla mükemmel sporcu var bu yüzden isim vermek istemiyorum. Eskiden yalnızca birkaç tane yıldız sporcumuz olurdu ama şimdi birçok yıldız sporcumuz var.  Benim için spordaki en önemli şey, kimin başarılı olacağını bilmediğiniz bir yarışmaya katılmak.

FİG Sporcu Komisyonunun bir üyesi olarak, değişmesini istediğiniz şeyler var mı?Bir çok şeyi daha iyi hale getirebiliriz. Bana göre, diğer sporlar gelişirken biz biraz daha geride kaldık. Tek bir seviyede durduk. Gelişmeye devam etmeliyiz. Cimnastikçilerin yalnızca müsabakayı yerinde izleyen değil, dışardan da takip eden kitleyle bağlantısını kurmak için büyük bir potansiyele sahibiz. Herkesin cimnastiği bilmesi gerektiğini insanlara göstermeliyiz. Yalnızca sporun gelişmesine yardımcı olmak isterim, cimnastikçilerimizin hepsi zaten gerçek birer sportmen. 

Kaynak:

FIG

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR