TMOK Desteğiyle Artistik Cimnastik Antrenörleri Bolu’da Buluştu - 2020-01-26

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) desteği, Türkiye Cimnastik Federasyonu (TCF) ve Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG) iş birliği ile 21-25 Ocak 2020 tarihlerinde Bolu’da Artistik Cimnastik Antrenör Teknik Eğitim ve Gelişim Semineri düzenlendi.

Türkiye’nin 4 bir yanından gelen 27 antrenör, FIG Artistik Cimnastik Sporcu Temsilcisi, Erkekler Artistik Cimnastik Teknik Komite Üyesi ve Avrupa, Dünya şampiyonu Aljaz Pegan’dan 6-9 yaş arasındaki çocukların cimnastik eğitimi, güçlendirilmesi, temel serilerin öğretilmesi ve doğru tekniklerin benimsetilmesi gibi konularda eğitim aldı.

Kursa Mardin’den katılan kursiyer Özlem Yıldız; “Özellikle biz doğudan gelen antrenörler için böyle bir eğitimi, defalarca şampiyon yetiştirmiş Bolu’daki bu salonda, defalarca şampiyon olmuş Aljaz Pegan gibi bir isimden almak çok başka bir duygu. Kurs bitiminde ilk işimiz buradan gider gitmez ulaşabileceğimiz her çocuğa burada öğrendiklerimizi aktarmak olacak. Böyle bir fırsatı sundukları için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine, Cimnastik Federasyonumuza çok teşekkür ederim” dedi.

Sinop’tan katılan kursiyer Mustafa Karaca ise; “4 gündür TMOK ve TCF ortaklığı ile düzenlenen ve temel hedefi “cimnastik sporunun doğru yöntemlerle öğretilmesi” olan bu kursta derslere katılıyoruz. Tabii bu eğitimleri çocukluğumuzda odalarımıza resmin astığımız bir cimnastik duayeni Aljaz Pegan gibi bir isimden almak bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Bu kurs sayesinde aslında bizlerin çocukların hayatlarına dokunduğumuzu ve eğer onlara temel becerileri doğru şekilde gösterirsek, öğretirsek yeni şampiyonlar çıkarmanın hiç de imkânsız olmadığını bir kez daha görmüş olduk” dedi.

Kurstan sonra konuşan Aljaz Pegan; “Tam 36 yıldır cimnastik sporunun içindeyim. 2014 yılından beri de TCF ile birlikte çalışıyorum. Federasyon ile birlikte antrenörlerimizi, 6-9 yaş arasındaki çocukların bu spora attıkları ilk adıma hazırlamaları için eğitiyoruz. Ana konularımız bu yaş grubunda cimnastik için temel ve özel vücut gelişimi, temel hareketler ve her aletteki temel öğrenilmesi gereken noktalardan oluşuyor. Bu kursun katılımcılarına önemli faydaları olacak. Fark ettiğim önemli problemlerden biri, adım adım öğrenilmesi gereken cimnastik sporunun böyle öğretilmemesi ve vücut gelişimine gereken önemin verilmemesiydi. Bu kurs Türk cimnastiğinin geleceğine o yüzden fayda sağlayacak. Kurstan sonra katılımcılar sporcularında bir hata fark ettiğinde hangi adıma geri dönmeleri gerektiğini ve sonra üzerini nasıl tamamlayacaklarını öğrenmiş olacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Kursla ilgili konuşan Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen; “Şu an oldukça başarılı bir jenarasyonumuz var. Biliyorsunuz İbrahim ve Ahmet bir ilki başardılar. Bu başarıların devamı için geleceğe yatırım yapmamız ve cimnastiğe başlayan çocuklarımıza bu sporu doğru adımlar ile öğretmemiz gerekiyor. Eğitmen olarak Alijaz Pegan’ı seçmemizin birçok sebebi var. Kendisi zaten bu sporda efsaneleşmiş bir isim. Bunun yanı sıra kendisini Slovenya’da kendi salonunda ziyaret ettiğimde oldukça şaşırmıştım. Küçücük bir salondan 3 dünya, 5 Avrupa şampiyonluğu ve literatüre geçmiş 3 hareket çıkarmış bir eğitmen. Bu nedenle antrenörlerimize çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu kurs için öncelikle tüm masrafları karşılayan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne çok teşekkür ederim. Olimpiyat Komitemizin federasyonlarımıza böyle destekler sunması çok faydalı oluyor”dedi.

Kursun son günü kapsamında düzenlenen akşam yemeğine Bolu Valisi Sayın Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Şerafettin Çilkara katıldılar. Sayın Vali Ümit ve Belediye Başkanı Özcan, katılımcılara kursun Bolu’da düzenlenmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler ve Bolu’nun cimnastik sporunun gelişimi ve ülke genelinde yayılarak bugüne dek elde edilen başarıların artarak sürdürülmesi için katkı sunmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Bolu Valisi Sayın Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Şerafettin Çilkara ve TCF Başkanı Suat Çelen kursiyerlere katılım sertifikalarını takdim ettiler. 

TMOK, kurs kapsamında katılımcıların konaklama, yeme-içme, ulaşım ve tercüme giderleri için 8.300 ABD Doları finansal destek sağladı.

Kaynak: Türkiye Olimpiyat Komitesi

 

 

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR