2020 Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası Türkiye’de - 2020-10-06

2020 Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası, Mersin’in ev sahipliğinde Türkiye’de gerçekleşecek. Dev organizasyon erkeklerde 9-13 Aralık, kadınlarda ise 17-20 Aralık tarihlerinde düzenlenecek.

Daha önce 26 Nisan-03 Mayıs 2020 tarihlerinde Fransa’da düzenlenmesi planlanan Kadınlar Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası ve 27-31 Mayıs 2020 tarihlerinde Azerbaycan’ın organize edeceği Erkekler Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları nedeniyle ertelenmişti.

Ertelenmenin ardından Aralık ayında yarışmalara başkenti Bakü'de ev sahipliği yapacağı açıklanan Azerbaycan'ın da organizatörlükten çekilmesi üzerine Slovenya, Macaristan ve Ukrayna ile birlikte Türkiye de yarışmalara talip oldu. Avrupa Cimnastik Birliği’ne destek verme adına her iki branşta da adaylığını açıklayan Türkiye, eksiksiz sunumuyla organizatör ülke olarak belirlendi.

Avrupa Cimnastik Birliği’nin yaptığı açıklamanın adından Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanımız Suat Çelen sosyal medya platformu Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, ‘’Avrupa Cimnastiği’nin kalbi Mersin’de atacak. Hayırlı olsun.’’ ifadelerini kullandı.

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR