Uluslararası Cimnastik Federasyonu Başkanı Watanabe'den, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na ziyaret - 2021-01-19

Uluslararası Cimnastik Federasyonu Başkanı Morinari Watanabe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret ederken; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof.Dr. Uğur Erdener ve Federasyon Başkanımız Suat Çelen ziyarette Watanabe’ye eşlik etti. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane yerleşkesinde gerçekleşen görüşmede Başkan Danışmanı Murat Ongun, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, Spor A.Ş Genel Müdürü İzzet Renay Onur hazır bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, Morinari Watanabe’yi İstanbul’da görmekten duyduğu memnuniyeti, “Sizi gördüğüme çok mutlu oldum. İstanbul’a ve ülkemize olan bu sevginiz beni ayrıca mutlu etmiştir” ifadeleriyle dile getirdi. Watanabe’nin sadece cimnastiğe değil, olimpiyat ruhuna da hizmet ettiğini belirten İmamoğlu, “Olimpiyat deyince tüylerimiz diken diken oluyor, çok heyecan duyuyoruz. Japonya’yı ve Japonları çok seven birisi olarak söylüyorum; bu heyecanı yaşayacak olan Tokyo’nun bu sene inşallah sorunsuz ve noksansız bu süreci tamamlamasını diliyoruz” dedi.

‘’Başarılara imza atan bir federasyonumuz olmasından gurur duyuyorum’’

Olimpiyat denince, aklına atletizm ve cimnastik geldiğini ifade eden İmamoğlu, ‘’Belki siz cimnastiği ilk sıraya koyabilirsiniz ama ben o sıralamayı biraz yer değiştirerek atletizmi ilk sıraya koyuyorum. Ama ikisi de sanki biraz sporun temeli gibi. Cimnastik alanında başarılara imza atan bir federasyonumuz olmasından dolayı da gurur duyuyorum. Eski bir hentbolcu ve futbolcu olarak o branşlardan ümidini kesmiş bir sporseverim. Bu branşlara kendimi inanılmaz bağlı hissediyorum. Burada hem Olimpiyat Komite Başkanımız hem Federasyon Başkanımız varken hem cimnastik hem de olimpiyat adına, bu kentte en üst seviyede organizasyonları 16 milyon insana kazandırmak adına hazır olduğumuz belirtmek isterim. Bu konuda da son derece kararlı olduğumuz sizlere ifade etmek isterim.” dedi. 

‘’Türkiye’deki kardeşlerim çok başarılı’’

Uluslararası Cimnastik Federasyonu Başkanı Morinari Watanabe ziyarette kendisine eşlik eden Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanımız Suat Çelen’in başarılarına dikkat çekerken, “Türkiye'deki kardeşlerim çok başarılı insanlar. Türkiye de pek çok madalya kazandı şu ana kadar. Cimnastik bütün sporların temelidir, bütün sporcular önce cimnastik öğrenir, zira cimnastik olmadan her tarafınız ağrıyabilir ama cimnastik bilirseniz doktora bile ihtiyacınız kalmaz, çok daha sağlıklı bir toplum olur.” ifadelerini kullandı.

‘’İstanbul’u cimnastik şehri olarak görmeyi çok isterim’’

Sözlerine devam eden Watanabe, ‘’Tabii ki madalya kazanmak da önemli ama asıl önemli olan insanların bir şekilde sporla ilgilenmesini sağlamak. Şu ana kadar cimnastik şehri diye bir şey çıkmadı. Almanya çok başarılı bu konuda ama İstanbul'u da cimnastik şehri olarak görmeyi çok isterim. Bu kapasiteye sahip bir şehir.” dedi. 

‘’İstanbul’da Dünya Kupası düzenlemeyi hayal ediyoruz’’ 

Federasyon Başkanımız Suat Çelen ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun son dönemde cimnastikte kazanılan başarılarla ilgili tebriklerini kabul ederken görevde bulundukları yedi yılda yapılan çalışmalar ve federasyona bağlı branşlarla ilgili bilgi verdi. Çelen, İmamoğlu’na cimnastiği öncül sporlardan biri olarak belirttiği için teşekkür ederken, ‘’Uluslararası Cimnastik Federasyonu Başkanımız Morinari Watanabe’nin de belirttiği gibi İstanbul’u bir cimnastik şehri haline getirmek istiyoruz. Kentte tüm olimpik branşların eş zamanlı yarışabileceği bir tesisin yapılması halinde İstanbul’da bir Dünya Kupası düzenlemeyi hayal ediyoruz’’ dedi. 

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR