Kırıkkale İl Müdürümüzün Değerli Görüşleri - 2015-03-29

Cimnastik; bedeni, fiziksel yapısını düzeltme, güçlendirme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatıdır. Bedeni çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü ve kültürfizik hareketleri cimnastiğin kapsamına girer.

Cimnastik sporu vücudumuzdaki tüm kaslara eşit davranır. Amaç fiziksel uyum sağlamak olduğunda cimnastik ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkar. İyi ve doğru yönlendirilmiş bir cimnastik programı esneklik, koordinasyon, kuvvet, çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirir. Cimnastik, bütün dünyada alt yapı sporu olarak kabul edilen ve temel spor olarak da uygulamaya konulan çok teknik bir dal ve aynı zamanda olimpik bir branştır.

Gelişmiş ülkelerin çoğunda okul öncesi eğitim kurumlarında ve sonrasında, özellikle profesyonel sanat atölyeleri, cimnastik ve dans salonları yapılıp buralarda çocuklara yoğun bir eğitim vermektedirler.

Özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların hareketliliğe bağlı olarak kas ve kemik yapılarının güçlenmesi, sinir–kas koordinasyonu, sürat ve kuvvet yapılarında gelişme sağlanması çok önemlidir. Okul öncesi çocuklarda öncelikle hareketliliği sağlayacak aktivitelerin yapılması, yaş dönemlerine göre hazırlanmış özel programlarla doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir ve bu yüzden cimnastik sporu tercih sırasında ön planda olmalıdır.

Cimnastik hem kız hem erkek çocuklarına hitap eden, fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan, özellikle en erken ( 3 yaş ) başlanabilen bir spor dalıdır. Küçük yaşta cimnastik çalışmalarına başlayan çocuklardaki bazı faydalarını şöyle sıralayabiliriz :

• Çocukların daha sosyal ve dışa dönük bireyler olarak gelişmesine imkan tanır.

• Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu oluşmasını sağlar.

• Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesine yardımcı olur.

• Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme sağlar.

• İletişim kuramayan çocukların sosyalleşebilmesine imkan tanır.

• Çocukların yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olabilmesini sağlar.

• Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilmesine yardımcı olur.

• Yaşıtlarına göre daha olgun ve vicdani sorumluluk sahibi olabilmesine imkan tanır.

 

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR