Pilates - Önemli Duyuru - 2018-09-19 16:43:00

DUYURU

Federasyonumuzca Sağlık Bakanlığına yazılan ve bu Bakanlığımızca İl Sağlık Müdürlüklerine yapılan bilgilendirmede de yer alan; “Bel ve boyun fıtığı olanlar, skolyozlular, osteoporozlular ve hamileler gibi durumlarda, pilates en çok tercih edilen branştır. Bir hekim tarafından tanısı konulmuş hasta bireylere uygulanacak olan pilates egzersizleri mutlaka pilates eğitimi almış ve Cimnastik Federasyonunca sertifikalandırılmış fizyoterapistler tarafından yaptırılmaktadır.” paragrafının fizyoterapistlerce “pilatesin sadece kendilerince yaptırılabileceği” şeklinde yorumlandırıldığı anlaşılmaktadır.

 

Yazıdaki kasıt: “Bir hekim tarafından tanısı konulmuş hasta bireylere uygulanacak olan pilates egzersizleri bir fizyoterapist tarafından uygulanacaksa fizyoterapistin mutlaka pilates antrenörlüğü belgesi almış olması” anlamını taşımaktadır.

 

Türkiye Cimnastik Federasyonu 1. ve 2. Kadame Pilates Antrenörleri, hekim tarafından tanısı konmuş, pilates yapmasına ilgili hekimi tarafından onay verilmiş kişilerle çalışabilirler.

 

Pilates egzersizleri herhangi meslek grubu önceliği olmaksızın, Cimnastik Federasyonu Pilates Antrenörlük Belgesi sahibi olanlarca verilebilecektir.

 

Kamuoyuna önemle duyurulur.

 

Cimnastik Federasyonu Başkanlığı

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR