Ayşe Begüm Onbaşı yurda döndü - 2021-05-31

Dünya Şampiyonu kafilemiz yurda döndü. Ayşe Begüm Onbaşı için Ankara Esenboğa Havaalanında karşılama töreni düzenlendi. Ayşe Begüm Onbaşı ile Federasyon Başkanımız Suat Çelen'i, Spor Genel Müdür Yardımcımız Murat Kocakaya, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Mustafa Çelik ile Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü Başkanı Akın Hondoroğlu karşıladı.

Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, havalimanında yaptığı açıklamada, milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı'nın Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak çok önemli bir başarıya imza attığını söyledi.

Ayşe Begüm Onbaşı'nın bu başarısında programlı ve planlı çalışmasının etkili olduğunu anlatan Kocakaya, "Kendisi çok disiplinli bir sporcu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Cimnastik Federasyonu ve spor kulübünün ortak çalışmasıyla bu başarı geldi. Ayşe Begüm Onbaşı'nın başarısı, Türk sporunun geldiği noktayı gösteriyor. Türkiye Cimnastik Federasyonundan neredeyse her yıl bir dünya şampiyonu çıkıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak başta federasyonumuzu, çalışanlarını bu işte yer alan kulüplerimizi cani gönülden kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Başkanımız Suat Çelen ise: "Ayşe Begüm Onbaşı, Türk cimnastiğinin parlayan yıldızı, kıvılcımı oldu" Türkiye'nin ikinci dünya şampiyonunu çıkardıklarına dikkati çeken Çelen, "Ayşe Begüm Onbaşı, Türk cimnastiğinin parlayan yıldızı, kıvılcımı oldu. 2014 ve 2016'da aldığı madalyalar, onun büyüklerde de madalya alacağını gösteriyordu. Gençler ve yıldızlarda alınan madalyalara ülkemiz alışık ama büyüklerde alınan madalyalar bambaşka. Hele bunu ilk yılınızda alıyorsanız bu bir başka gururdur." değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Şampiyonu sporcumuz Ayşe Begüm Onbaşı ise:

"Oraya Türk kadınının gücünü göstermek için gitmiştik. Her şeye rağmen performansımızdan çok memnunuz. Çok gururluyuz. Bundan sonraki hedefim Avrupa Şampiyonası. İnşallah oraya da katılım sağlayıp aynı başarıyı sürdürmek istiyoruz. Çok gururlu ve mutluyum." İfadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da milli sporcuyu marşlarla karşılayarak mini bir konser verdi.

Karşılamaya katılım sağlayan ve destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz.

 

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR