19. AKDENİZ OYUNLARI'NDA TARİHİ BAŞARI - 2022-06-30

Cezayir’in Oran kentinde gerçekleştirilen 19. Akdeniz Oyunları’nda Artistik Cimnastik Erkek ve Artistik Cimnastik Kadın Millî Takımlarımızın katıldığı cimnastik yarışmaları 4 günlük programda yapıldı.

İlk gün Kadın Millî Takımımız 4. olurken, genel tasnifte Bengisu Yıldız ve Bilge Tarhan finale kaldı. Alet finallerinde ise asimetrik paralelde Nazlı Savranbaşı, atlama masasında Bengisu Yıldız ve Bilge Tarhan, yerde Göksu Üçtaş Şanlı ve Bengisu Yıldız finale kalma başarısı gösterdi.

Erkek sporcularımızın yarıştığı ikinci gün tarihî anlara sahip oldu. Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak, Adem Asil, Ahmet Önder ve Sercan Demir’den oluşan takımımız, takım olarak altın madalya kazanarak Türk cimnastik tarihinde bir ilke imza attı. Ahmet Önder ve Adem Asil’in genel tasnifte ilk sıradan final yapma başarısının yanı sıra yerde Adem Asil ve Ahmet Önder, kulplu beygirde Ferhat Arıcan, halka aletinde İbrahim Çolak ve Adem Asil, atlama masasında Adem Asil ve Ahmet Önder, paralel barda Ferhat Arıcan ve Ahmet Önder, barfikste Adem Asil ve Ahmet Önder finale kaldı.

Üçüncü gün genel tasnif finalleri yapıldı. Kadınlarda Bengisu Yılız 8., Bilge Tarhan 9. olurken; erkeklerde Adem Asil tüm aletlerde sergilediği başarı performansla takımda kazandığı altın madalyanın ardından birinci olarak ikinci altın madalyasını kazandı. Ahmet Önder ise rahatsızlığı sebebiyle yarışamadı. Ahmet’in yerine yarışan Sercan Demir, genel tasnifte 10. oldu.

Cimnastik yarışmalarının alet finalleriyle tamamlandığı dördüncü ve son gün sabah seansında kadın sporcularımız yarıştı. Bengisu Yıldız atlama masasında ve yerde 8. olurken, Bilge Tarhan atlama masasında 7. oldu. Asimetrik paralelde yarışan Nazlı Savranbaşı, yarışmayı 8. sırada tamamladı. Göksu Üçtaş Şanlı yerde 4. olurken, 0.05 puanla bronz madalyayı kaçırdı.

Erkek sporcularımın alet finalleri ise adeta madalya yağmuruna sahne oldu. Finallere iki altın madalyayla gelen ve dört ayrı alette final yapan Adem Asil; yerde bronz, halka aletinde gümüş, atlama masasında altın, barfikste gümüş madalya kazanarak toplamda 6 madalyayla turnuvanın yıldızlaşan ismi oldu. Yerde yarışan diğer sporcumuz Ahmet Önder gümüş madalya alırken, barfikste ise bronz madalya kazandı. İki ayrı finalde yarışan Ferhat Arıcan kulplu beygirde bronz, paralel barda altın madalyanın sahibi oldu. Halka aletinde yarışan İbrahim Çolak, birinci olarak altın madalya kazanan bir diğer sporcumuz oldu.

Sporcularımızın takım madalyası dâhil, ayrı ayrı her alette aldığı toplam 11 madalyayla 19. Akdeniz Oyunları, Türk cimnastik tarihindeki en başarılı Akdeniz Oyunları yarışması oldu.

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Uluslararası Cimnastik Federasyonu Avrupa Cimnastik Birliği
VESTEL BESS

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR